Nie pozwól ukraść swojego roweru - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Wiadomości

Nie pozwól ukraść swojego roweru

Lato to czas dający nam szansę na korzystanie z jednego z ulubionych środków transportu- roweru. Służy nam nie tylko w codziennym życiu, jako alternatywa dla samochodu. Chętnie wykorzystywany jest także do uprawiania sportu, bądź po prostu dla rozrywki. Wszechstronność i przydatność to nie jedyne zalety roweru. Coraz częściej, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi lub dobremu wyposażeniu zwraca na siebie także uwagę otoczenia. Niestety nie tylko rowerzystów, ale i złodziei...

W domu:

1. Warto sprawdzić czy rower, który mamy bądź zamierzamy kupić ma indywidualny numer identyfikacyjny. Jeśli tak, wpiszmy go do dokumentów, przekazanych wraz z rowerem (np. 

książki gwarancyjnej lub rachunku) lub na odrębnej kartce.

2. Należy rozważyć naniesienie na ramie roweru i jego innych elementach tzw. "cech szczególnych", czyli dodatkowych (w miarę trwałych) oznaczeń pozwalających na ich rozpoznanie przez właściciela.

3. Cały rower oraz jego cechy szczególne warto sfotografować i trzymać w wersji elektronicznej w domowym komputerze bądź na nośniku pamięci.

4. Przechowując rower w piwnicy, garażu, na balkonie, czy w altance, nie możemy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu tych miejsc przed włamaniem.

5. Planując pozostawienie roweru poza domem, bez nadzoru, zainwestujmy w zabezpieczenie utrudniające jego kradzież (najlepiej takie, które trudno otworzyć, przeciąć lub złamać).

 

Poza domem:

1. Poruszając się rowerem, unikajmy zatrzymywania, a nawet przejeżdżania obok osób wzbudzających naszą niepewność, zwłaszcza gdy są nietrzeźwe lub jest ich więcej. Nie reagujmy też na zaczepki z ich strony.

2. Pozostawiając swój rower (najlepiej przypięty), wybierajmy miejsca, w których inni mogliby zauważyć jego ewentualną kradzież (oświetlone, często uczęszczane, najlepiej pod nadzorem kamer).

3. Oddalając się od roweru, pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Jeśli będzie blisko nas, wystarczy, że będzie w zasięgu naszego wzroku, natomiast w przypadku gdy tracimy go z oczu, powinniśmy przypiąć go do trwałej przeszkody. W miarę możliwości, co jakiś czas sprawdźmy jednak czy jest on na swoim miejscu. Jeżeli przy rowerze są drogie akcesoria, które można łatwo zdjąć (licznik prędkości, GPS, oświetlenie, narzędzia, itp.) lub cenny bagaż, pamiętajmy o zabraniu tych przedmiotów ze sobą.

4. Poruszając się w grupie, warto wyznaczyć osobę, która pilnuje rowerów w czasie, gdy pozostałe osoby na chwilę się oddalają.