Areszt dla fałszywego policjanta - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Wiadomości

Areszt dla fałszywego policjanta

Kryminalni z piekarskiej jednostki i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 26-latka, który jak wynika z ustaleń śledczych wspólnie z innymi osobami dokonywał oszustw metodą „na policjanta”. Zatrzymanie mężczyzny ukrywającego się w Warszawie było możliwe dzięki wnikliwej pracy śledczych, którzy w ramach trwającego dochodzenia ustalili tożsamość oszusta i jego miejsce pobytu. Decyzją sądu podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Zdjęcie podczas przesłuchania osoby zatrzymanej.

Zatrzymanie 26-letniego mężczyzny jest wynikiem dalszych czynności i ustaleń śledczych zajmujących się sprawą oszustw metodą „na policjanta”. W tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku zatrzymani zostali 33-latek, 32-latek oraz ich 38-letni współpracownik. W ostatnim czasie śledczy ustalili tożsamość oraz miejsce pobytu kolejnego z oszustów. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Piekar Śląskich oraz współpracujących z nimi przy sprawie kryminalnych z katowickiej komendy wojewódzkiej, gdy przebywał w mieszkaniu swojej matki w Warszawie. Zatrzymany został doprowadzony do piekarskiej jednostki, gdzie przedstawiono mu łącznie kilkadziesiąt zarzutów dotyczących oszustw metodą „na policjanta” oraz wypłat pieniędzy z bankomatu korzystając z wcześniej skradzionej karty bankomatowej. Podejrzany podczas przesłuchania odmówił składania wyjaśnień. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi on w areszcie.

O sprawie zatrzymanych oszustów pisaliśmy już wcześniej:

- Trzymiesięczny areszt dla fałszych policjantów
 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta, pracownika urzędu i chce rozmawiać o naszych oszdzędnościach - nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków, czy urzędów pocztowych.

 

Przypominamy!

Żeby nie stać się ofiarą przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Ładowanie odtwarzacza...