Wiadomości

Porady dla pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży

Data publikacji 25.07.2016

W trakcie Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieskiej w Częstochowie, policjanci zadbają o bezpieczeństwo i pomoc pielgrzymom oraz porządek podczas zaplanowanych uroczystości. Planując podróże pielgrzymkowe i wybierając się na spotkania, sami uczestnicy powinni zadbać o pewne kwestie, które pozwolą sprawnie dotrzeć na miejsca uroczystości i bezpiecznie w nich uczestniczyć.

 

  • Planując przejazd środkami komunikacji miejskiej, należy wcześniej upewnić się, czy nie nastąpiły zmiany w rozkładach jazdy.
  • Wybierając podróż własnym samochodem, należy sprawdzić planowane zmiany w organizacji ruchu, terminy zamknięcia poszczególnych ulic oraz miejsca, gdzie nie będzie można zaparkować samochodu.
  • Podczas licznych imprez masowych zabezpieczanych przez śląskich policjantów wykorzystywaliśmy białą kartkę położoną za przednią szybą, która była znakiem dla służb kierujących ruchem, że jadący danym pojazdem chcą dotrzeć na miejsce zaplanowanego wydarzenia. Podobnie w czasie Światowych Dni Młodzieży będzie to znak, aby skierować podróżujących takim samochodem do specjalnie przygotowanych parkingów. Kierowców autokarów, którzy wiedzą już, na jakie parkingi zostali przydzieleni, prosimy dodatkowo o wypisanie na białej kartce symbolu parkingu.
  • Nie jedźmy „na pamięć” znanymi sobie trasami. Obserwujmy znaki drogowe, gdyż w wielu miejscach nastąpi zmiana organizacji ruchu.
  • Zapoznajmy się wcześniej z planem miejsca uroczystości - usytuowaniem punktów pomocy medycznej, toalet, czy miejsc dla osób zaginionych.
  • Jeśli będziemy opiekunami osób starszych, dzieci, czy niepełnosprawnych pamiętajmy, aby zaopatrzyć je w niezbędne leki i karteczki z informacjami o chorobach na jakie cierpią, oraz imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu do opiekuna na wypadek sytuacji, gdyby doszło do ich zagubienia się.
  • Pamiętajmy, aby nie zabierać szczególnie wartościowych przedmiotów, takich, jak cenna biżuteria, drogich sprzętów elektronicznych, czy dużych sum pieniędzy. Pozwoli to uniknąć ich zagubienia, czy też kradzieży. Zadbajmy o właściwy nadzór nad swoimi rzeczami. Należy mieć na uwadze, że oprócz pielgrzymów mogą pojawić się choćby kieszonkowcy. Pozostawienie cennych przedmiotów na widoku w samochodzie, lub bez nadzoru na miejscu uroczystości, może być okazją, z jakiej skorzysta złodziej.
  • Pamiętajmy, aby nie zabierać z sobą ostrych przedmiotów, jak choćby scyzoryków, które mogą zostać uznane przez służby porządkowe za niebezpieczne.
  • Na trasach dojazdowych oraz w miejscach spotkań pracować będą służby porządkowe, które pomogą w sprawnej organizacji uroczystości. Prosimy o podporządkowanie się ich poleceniom.
  • Prosimy o przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa i zwracanie uwagi na informacje przekazywane przez organizatorów.
  • Reagujmy na to, co dzieje się wokół. Widząc podejrzane przedmioty - na przykład pozostawione bez nadzoru paczki, czy bagaże, albo dziwnie zachowujące się osoby, powiadommy o tym służby, które zajmą się sprawdzeniem tego.
  • Gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, przekażmy tę informację pracownikom służb porządkowych.
  • Gdy zajdzie konieczność interwencji policjantów - zawsze dzwońmy na bezpłatny numer alarmowy 997.

Więcej porad znajdą Państwo na stronach internetowych naszej komendyMinisterstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony