Wiadomości

Okres wakacyjny

Data publikacji 01.07.2015

Okres wakacyjny dla większości z nas to okres szczególnie radosny i beztroski. Dla funkcjonariuszy pełniących służbę to jednak czas wzmożonej pracy. W rejonie miejsc wypoczynku jest więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy rozpoczynające się wakacje będą spokojne.


W okresie wakacyjnym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie w rejonach akwenów wodnych, parków pojawią się policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest wyłapywanie włamywaczy, złodziei i kieszonkowców. Ci ostatni wykorzystują tłok, a także nasze rozkojarzenie.
Policjanci apelują, aby osoby posiadające domki letniskowe na terenach ogrodków działkowych zabezpieczali swoje mienie w sposób prawidłowy. Każde dodatkowe zabezpieczenie lub poproszenie sąsiada o zwrócenie uwagi na nasze mienie pozwoli uniknąć włamania lub kradzieży. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.
 

Zarówno wtedy, gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

Przypominamy o trwającej akcji.  "Nie reagujesz - akceptujesz!"
 

Przypominamy, że każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często "przymykamy oko" na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Zapewniamy, że wystarczy tylko telefoniczne powiadomienie Policji o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską, umożliwiającą funkcjonariuszom podjęcie stosownych działań.

Celem głównym kampanii społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz!", jest ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak: uszkodzenia ciała, bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, kradzieże z włamaniem oraz zniszczenia mienia. Osiągnięcie zamierzonego celu jest możliwe głównie poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na przypadki naruszenia prawa.

Powrót na górę strony